شبکه های اجتماعی

منطقه امن ذهنی چیست؟

  • 18 خرداد 1397
  • 528
  • 0

منطقه امن ذهنی چیست؟ راه عملی رسیدن به شخصیت محکم و قوی.

آیا می دانید منطقه امن ذهنی چیست؟ و راه عملی رسیدن به شخصیت محکم و قوی کدام است؟ منطقه امن ذهنی، فضایی در ذهن شما است که خودتان آن را ایجاد کرده اید و در آن احساس امنیت و آرامش دارید و حاضر نیستید ریسک کنید و از این فضای امن خارج شوید و فرصت هایی که در انتظار شما هستند را تجربه کرده و شخصیت محکم، مستقل و قوی را برای خود بسازید.

برای درک این مفهوم فرض کنید در یک اتاقی هستید که همه چیز نسبتاً مناسب است و شما در آن احساس امنی دارید ولی در عین حال اتاق‌های دیگری نیز وجود دارند که شما می‌توانید به سراغ آن‌ها بروید و درها را بگشایید و ببینید چه شرایطی منتظر شما است. حال با رفتن به سراغ اتاق‌های دیگر دو حالت برای شما پیش می‌آید. اول آنکه ممکن است که اتاق جدید از همه نظر بهتر از اتاقی باشد که شما در آن بودید، دوم آنکه امکان دارد در اتاق جدید شرایط مناسب‌تری نسبت به اتاقی که در آن بودید وجود نداشته باشد. اکنون احتمالاً با این مثال باید متوجه شده باشید که منطقه امن ذهنی و ماندن در آن یا رهایی از این منطقه ذهنی و افزایش قدرت ریسک پذیری به چه معنا است. حال از خود بپرسید آیا انسانی هستید که به سراغ اتاق‌های جدید بروید و درهای آنها را بگشایید و آن چه پشت درها منتظر شما است را مشاهده نمایید یا همچنان تمایل دارید در اتاق امن خود بمانید؟ یا به عبارتی دیگر از خود بپرسید آیا به دنبال فرصت‌های جدید هستید؟ آیا به دنبال آن هستید که بدانید چگونه از منطقه امن ذهنی خود خارج شوید؟

زمانی که شما هدف و رویای بزرگی در ذهن دارید و به معنای واقعی کلمه قصد دارید که به آن دست یابید باید یاد بگیرید که منطقه امن ذهنی خود را از بین برده، آن را نادیده بگیرید و فردی با شخصیت مستقل بسازید. بنابراین اگر به دنبال آن هستید که رویای ذهنی خود را هر آنچه که هست محقق کنید باید از دایره امن ذهنی خود خارج شوید زیرا مطمئن باشید که رویا و هدف شما خارج از این منطقه امن است. پس باید از آن رها شوید، با دنیای بیرون ذهنتان آشنا گردید و فرصت‌هایی که در انتظارتان هستند را از دست ندهید. درست است که این اقدام ممکن است برای شما دارای ریسک و خطر باشد ولی کسی که هدف و رویای بزرگی دارد، پای خود را از این منطقه امن بیرون می‌گذارد و تمام تلاش خود را برای ساخت شخصیت قوی و محکم به کار می‌گیرد.

به طور کلی زندگی افراد به دو دسته تقسیم می‌شود:

دسته اول کسانی هستند که از شرایط و زندگی‌ای که دارند راضی هستند، در جای خود می‌ایستند و به زندگی خود به همان شکلی که هست ادامه می‌دهند.

دسته دوم شامل افرادی می‌شود که اهدافی را در ذهن دارند و با جدیت تمام قصد دارند که به آنها دست یابند و تمایل به متوقف شدن ندارند.

بهتر است بدانید تا زمانی که از منطقه امن ذهن خود خارج نشوید تمام اهداف و خواسته‌های شما فقط برای شما حکم آرزو را دارند و در این حالت فقط می‌توانید به آنها فکر کنید و از فکر کردن به آنها لذت ببرید در حالی که آن‌ها را ندارید! ولی زمانی که از این منطقه امن رها گردید، با آن‌ها روبرو می‌شوید و یک قدم به جلو حرکت می‌کنید. در این زمان حتماً با مواردی مواجه می‌گردید که برای انجام آنها نیاز به توانایی‌هایی دارید زیرا وارد دنیای جدیدی شدید که آن را از قبل نمی‌شناسید پس نیاز دارید که قدرت یادگیری خود را افزایش دهید، آن را در ذهن خود ثبت کنید، شخصیت خود را بسازید و خود را برای ورود به فصل جدیدی از زندگیتان آماده کنید.

یکی از عواملی که ممکن است سرعت شما را در این مسیر کاهش دهد، ترس‌های شما است. یکی از مهمترین رازهای موفقیت این می‌باشد که هیچ گاه خود را متوقف نکنید، هر روز یک گام به جلو بردارید، کارهایی را انجام بدهید که تا دیروز از انجام آن‌ها ترس داشتید و بر ترس‌های خود غلبه کنید. یکی از تمرین‌هایی که در این زمینه می‌توانید انجام دهید این است که حداقل هفته‌ای یک بار با یکی از بزرگترین ترس‌های درونتان مواجه شوید و آنها را انجام دهید. مانند: صحبت کردن در جمع، انگلیسی صحبت کردن و....

همیشه این دو سؤال اساسی را از خود بپرسید و برای پاسخ به آن‌ها تمام تلاش خود را به کار بگیرید.

من دقیقاً از زندگی چه چیزی می‌خواهم؟

چطور می‌توانم به آن دست یابم؟

ممکن است شما در ابتدا این مسیر با گارد اطرافیانتان مواجه شوید و مورد تمسخر قرار بگیرید ولی باید کاملاً نسبت به آن‌ها بی توجه باشید و فقط هدفی که قصد دارید به آن دست یابید را مدنظر قرار دهید. برای این منظور باید تعریف مشخصی از شخصیت و جایگاهی که تمایل دارید به آن برسید، داشته باشید و گام به گام در مسیر دست یابی به آن پیش بروید و آگاه باشید که هیچ چیز و هیچ فردی از اول کامل و فوق العاده نبوده است و برای ساخته شدن و با کیفیت شدن پروسه‌ای را طی کرده است.

یکی دیگر ازتمرین هایی که شما را در این زمینه یاری می‌کند این است که شخصیت 20 سال آینده خود را تصور کنید، با آن روبرو شوید و بررسی کنید که دوست دارید شخصیت 20 سال آینده خود را از نظر مالی، سلامتی، ارتباطات و... در کدام جایگاه و موقعیت ببینید؟ اگر خوب به این موضوع فکر کنید می‌توانید نسبت به خیلی از مواردی که لازم است در مسیر موفقیت و ساخت شخصیت محکم و قوی انجام دهید، تا به نتیجه بهتری برسید، آگاه شده و قهرمان زندگی خود بشوید.


سپاس از همراهی شما، همیشه مثل امروز موفق باشید.

بعد از مطالعه این مقاله با ارسال نظر خود در همین قسمت موفقیت خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دوستدار شما حسین عزت خواه مدرس موفقیت و کارآفرینی و آموزش فروش در آمازون

منطقه امن ذهنی چیست؟

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

کلمات کلیدی
منطقه امن ذهنی

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh